www.restaffine.com

blanki spinningowe    blanki muchowe    uchwyty    warunki gwarancji 

CO TO JEST BORON I DLACZEGO BORON

Maty boronowe zostały wyprodukowane w USA jako materiał konstrukcyjny służący do budowy skrzydeł w samolocie Air Phantom. Ponieważ był to materiał wojskowy jego sprzedaż była objęta dużymi restrykcjami eksportowymi. Zakup tego surowca nadal nie jest łatwy. Boron po raz pierwszy na świecie wykorzystany został do budowy wędek w roku 1977. Kilka dużych firm amerykańskich eksperymentowało z tym materiałem, który do tych zastosowań trafił z branży kosmicznej. Jedna z tych firm budowała potężne, mocne i bardzo ciężkie wędki, które przez to nie były funkcjonalne. Dość szybko zrezygnowano z użycia tego materiału, a swoją uwagę firmy te skupiły na innych materiałach. Inne przedsiębiorstwa wykonywały w tym czasie bardzo dobre, znacznie lżejsze wędki z użyciem boronu, ale nie były w stanie sprostać konkurencji ze względu na bardzo wysoki koszt materiału. Te wędki nie są już produkowane, ale nadal mają bardzo dobrą reputację. Japońska firma Restaffine zaprojektowała wędki „Full Lenght Boron”w tym samym czasie i nieprzerwanie buduje je do dziś, oferując wędkarzom produkty najwyższej jakości oceniane jako wędkarski high-end. Boron jest włóknem metalowym. Pojedyncze włókno jest cienkie jak włos. Boron jest produkowany w matach o szerokości 15 cm i długości 20 metrów. Koszt takiego „arkusza” maty to minimum 10.000 USD. Jest to więc materiał bardzo drogi. Zdjęcie poniżej pokazuje fragment maty boronowej gdzie widać równolegle ułożone włókna na cienkiej macie szklanej. Fragment maty po prawej stronie został nadpalony dzięki czemu doskonale widać pojedyncze włókna.

W czasach kiedy boron był wprowadzany do produkcji wędek, na rynku nie były dostępne wysokomodułowe maty grafitowe, takie jak 30T, 35T, 40T, jedynie te średniomodułowe – 22T czy 24T. Boron może być łączony tylko z matami grafitowymi o wyższym module sprężystości niż 30T. Z tych wszystkich powodów powstała obiegowa opinia, że nie można zbudować dobrej, boronowej wędki. Pojawiły się opinie, że boron jest zbyt sztywny i że jest zbyt ciężki . Jednak, rzeczywiste parametry boronu powodują, że jest unikalnym materiałem i w powiązaniu z doskonałą i precyzyjną technologią umożliwia budowę wyjątkowych wędek o parametrach niemożliwych do uzyskania przy zastosowaniu innych materiałów. W Restaffine już dawno doceniono doskonałe funkcje boronu, a wieloletnia praktyka i doświadczenie pozwala projektować i wykonywać absolutnie unikalne wędki. By móc zbudować doskonały blank z użyciem boronu bardzo ważna jest równowaga przy mieszaniu tego materiału z innymi materiałami, takimi jak grafit czy włókno szklane. Boron użyty do budowy blanku w znaczący sposób zwiększa „czucie” w czasie wędkowania – pozwala efektywniej wyczuwać nawet najdelikatniejsze brania, perfekcyjnie kontrolować przynętę i dzięki swojej czułości dostarcza różnych informacji np. z jakim dnem mamy do czynienia w czasie prowadzenia przynęty. Różnicę pomiędzy wędką boronową a wędką grafitową można zobrazować w następujący sposób – jeżeli wędka grafitowa może się wygiąć do pewnej granicy to taka sama wędka zbudowana z użyciem włókien boronowych może tę granicę ugięcia mocno przekroczyć, by potem powrócić do naturalnego położenia. A z drugiej strony użycie boronu nie oznacza, że taka wędka jest sztywna. We współczesnych czasach są producenci, którzy wykorzystują boron do budowy wędek, jednak nie są to technologie pozwalające na umieszczenie tego metalu na całej długości blanku tzw. Full Lenght Boron. Ze względu na trudności w nawijaniu maty z użyciem boronu na mandrelach o bardzo małej średnicy oraz ze względu na wysokie koszty tego surowca, boron jest używany tylko w niewielkich długościach (np. w dolniku). Ludzie w Restaffine posiadają olbrzymią wiedzę na ten temat i bardzo duże doświadczenie. Rozwiązania technologiczne stosowane przy produkcji wędek boronowych chronione są ogólnoświatowymi patentami. Zaangażowanie firmy Restaffine w produkcję wędek boronowych najlepiej widać w tym co Japończycy mówią sami o sobie: „My, w Restaffine kochamy unikalne właściwości boronu i z dumą możemy zaoferować nasze wędki nawet najbardziej wymagającym wędkarzom”.

Kilka informacji charakteryzujących wędki boronowe.

Zasadniczo wędki zbudowane z użyciem boronu wykazują cechy bliskie wędkom bambusowym.

Rzuty: nadmierna siła wkładana przez wędkarza w czasie rzutu nie jest konieczna. Właściwa postawa i technika rzutu pozwala posyłać przynętę na bardzo duże odległości, nie wkładając w tę czynność nadmiernej siły. Włókna boronowe powodują, że wędka „oddaje” płynnie moc po wymachu, przez co rzuty nie są siłowe i nie męczą ręki. Szczególnie jest to widoczne w „trudnych” warunkach – wietrzna pogoda, mało miejsca na wykonanie rzutu itp.

Czucie: informacje o braniu są dostarczane w odmienny sposób niż przez wędkę grafitową. Boron jest metalem. To powoduje że branie ryby jest odczuwalne nieco inaczej niż na wędce grafitowej, ale jednocześnie pozwala na wyczucie bardzo delikatnych brań i wyśmienite kontrolowanie pracy przynęty. Wiele brań które są niemożliwe do wyczucia przez wędkę grafitową są rozpoznawalne przy wędce boronowej. Często jest tak, że wędkarze którzy używają wędek Full Lenght Boron po raz pierwszy, wykonują zacięcia będąc przekonani, że mają do czynienia z atakiem ryby. A jest to zwykły zaczep bądź podwodna przeszkoda. Zdecydowane ataki ryby odczuwane są bardzo spektakularnie, odczuwa się potężne „kopnięcie” w wędkę. Użytkownicy tych wędek bardzo szybko „uczą” się i ilość łowionych ryb gwałtownie rośnie, dzięki możliwości zaobserwowania znacznie większej ilości ataków ryby, szczególnie tych delikatnych. Łatwo odróżnić czy ma się do czynienia z atakiem ryby czy z zaczepem, co dodatkowo wpływa na mniejszą ilość urwanych przynęt.

Hol: większa skuteczność i krótszy czas holu. Jak już wspomniano moc i charakterystyka ugięcia wędki boronowej jest odmienna od wędki grafitowej. Możliwość ugięcia wędki boronowej jest znacznie większa niż grafitowej, taką wędkę można znacznie bardziej obciążyć. Szybkość „reakcji” na zmienne obciążenia i jej płynność powodują że można holować rybę skuteczniej, szybciej i bezpieczniej niż wędką grafitową. Wędkarz który używa wędki boronowej nie do końca wie jak dużą rybę holuje, do czasu dopóki jej nie zobaczy. W czasie holu wielkość ryby ocenia się przez sygnały dostarczane przez wędkę. Sposób ugięcia i moc wędki boronowej powoduje, że można powiedzieć, iż taka wędka sama kontroluje rybę w czasie holu. Jest odwrotnie niż mogłoby się wydawać – używając wędki bardziej czułej (boronowej) trudniej jest określić rzeczywiste rozmiary ryby. Duża moc takiej wędki i płynność pracy skutkuje dużo bardziej bezpiecznym holem.